Wystawa w Galerii Grafiki i Plakatu, obejmująca blisko 100 prac, jest prezentacją ilustracji Jerzego Srokowskiego do popularnych i cenionych książek dla dzieci. Wśród wystawianych prac znajdują się ilustracje do takich książek jak: „Piotruś Pan” Jamesa Matthew Barriego „Baśnie” Hansa Christiana Andersena czy „Bajki” Jana Brzechwy.
Jako ilustrator Jerzy Srokowski zasłynął przede wszystkim pracami do publikowanego na całym świecie, w kilkunastu językach „Króla Maciusia I ” Janusza Korczaka, wspomnianego „Piotrusia Pana” oraz "W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, tworząc niepowtarzalne kreacje autorskie, pełne ulotnej poetyki i niespotykanego liryzmu. Rysunki Srokowskiego odznaczają się szczególną odrębnością stylistyczną, a prosta forma nacechowana jest ładunkiem emocjonalnym, dostosowanym do wrażliwości i percepcji młodego odbiorcy. Ilustracje te towarzyszyły kilku pokoleniom czytelników. Pomimo działań w wielu dziedzinach sztuki artysta darzył największym uczuciem właśnie ilustrowanie książek dla dzieci, które obok plakatu zapewniło mu miejsce w historii polskiej grafiki użytkowej.
Jerzy Srokowski (1910-1975) należy do najbardziej znanych i cenionych ilustratorów książek. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość w Polsce i za granicą. Obok ilustracji zajmował się także scenografią, projektował plakaty, malował, a także - jak wielu świetnych artystów w tamtych latach - zajmował się wystawiennictwem, był założycielem Pracowni Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Damaszku. Jest także autorem scenografii do wielu odcinków Kabaretu Starszych Panów.
Wystawa inauguruje jubileusz 35-lecia istnienia Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie, będąc jednocześnie kontynuacją cyklu wystaw poświęconych najsłynniejszym polskim ilustratorom książek dla dzieci (wystawa zbiorowa „Doktor Dolittle i inni…”, „ Polscy mistrzowie ilustracji dziecięcej”, wystawy indywidualne, w tym J. M. Szancera