16 - 21.09.2006
Piotr MŁODOŻENIEC
23 – 31.09.2006
Stanisław MŁODOŻENIEC
Noszą to samo nazwisko, pochodzą z dobrze znanej artystycznej rodziny, wielokrotnie wspólnie pokazywali swoje prace. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Galeria Grafiki i Plakatu oddała pole Piotrowi i Stanisławowi Młodożeńcom przede wszystkim, aby pokazać między nimi różnice. Prezentacja pomyślana jest jako dwie odrębne wystawy. Od 16 – 21.09 galeria „należeć” będzie do Piotra, od 23 – 31.09 do Stanisława.
Galeria specjalizuje się w polskiej grafice współczesnej ze wskazaniem na tak zwaną Polską Szkołę Plakatu. Wystawa Stanisława i Piotra jest prezentacją pokolenia późniejszego, które między innymi z lekcji polskiego plakatu wyciągnęło własne wnioski i stworzyło indywidualny język ze swobodnym cytatem tradycji.
Wystawa określa prezentowane prace hasłem malarstwo. Jednak pokazywane będą nie tylko obrazy. Termin malarstwo określa to co dla tych prac najbardziej charakterystyczne: kolor budujący obraz, wyczuwalny ślad ręki i użytego narzędzia, lekkość i prostota stworzonego znaku.
Stanisław Młodożeniec mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Obszarem jego działań jest malarstwo i na nim, w odróżnieniu od brata, skoncentrował swoje poszukiwania. Kojarzony jest z ekspresyjnymi, intensywnymi w kolorze kompozycjami, których głównym bohaterem jest rytm. W większości prac rytm ten przybiera formę abstrakcyjną. W niektórych kompozycjach pojawiają się uproszczone znaki przywołujące jedynie odpowiedniki z rzeczywistości. Interesującą dla oka lekturą są pewnego rodzaju szkice - pamiętniki, tworzone przez Stanisława z obserwacji najbliższego otoczenia. Rzeczywistość, między innymi, Nowego Jorku schwytana jest w nich w żywy, szkicowy sposób. Za sprawą konkretnych, przywołanych detali: plakatów aktualnie odbywających się wystaw, zauważonych kątem oka reklam, neonów, podpatrzonych sytuacji, całość tętni barwą i tamtejszym życiem. Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno drobne szkicowe formy realizowane na papierze jak i większe w formacie kompozycje olejne.
Piotr Młodożeniec mieszka i pracuje w Warszawie. Zajmuje się grafiką, malarstwem, rysunkiem, projektowaniem, filmem animowanym, ilustracją książkową i prasową a nawet świetlnymi kompozycjami neonowymi. Jego plakaty posiadają własny, rozpoznawalny styl o ekspresyjnej formie. Jego znaki graficzne kształtowane przy użyciu szablonu i rysunku komputerowego spotykamy m.in. jako ilustracje w Magazynie Gazety Wyborczej. Wykonuje krótkie serie plakatów powielanych własnoręcznie techniką sitodruku. Projektuje, drukuje oraz rozpowszechnia poczynając od czasów stanu wojennego kartki świąteczne i druki okolicznościowe, często o politycznej wymowie. W okresie od 1992 - 2003 r. pracował w graficznej spółce autorskiej z Markiem Sobczykiem znanej pod szyldem ZAFRYKI. Piotr Rypson w 1997 r. podsumował działalność ZAFRYKI jako najlepszą rzecz jaka zdarzyła się w polskiej grafice użytkowej ostatniej dekady. Piotr Młodożeniec to również twórca znaku graficznego Coexistance, wyróżnionego przez Museum On The Seam w Jerozolimie wystawą objazdową, która odwiedziła 20 miast na całym świecie. Znak propagowany był również przez grupę U2 w czasie jej tras koncertowych.