Dominik Tomasz
Tomasz Dominik – malarz, grafik, autor rejestracji wideo. Urodził się w 1955 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Jacka Sienickiego, gdzie w 1980 roku otrzymał dyplom ze specjalizacją dodatkową z ceramiki i litografii.
Prace Tomasza Dominika kojarzą się ze stylem „pattern painting” polegającym na wykorzystywaniu dekoracyjnych, powtarzających się wzorów, które wypełniają równomiernie powierzchnię obrazu. Charakterystyczne dla jego twórczości są multiplikacja i powtarzalność form. Inspiracje dla artysty stanowią druki informacyjne i użytkowe, zarówno z dawnych epok jak i współczesne mapy, plany miast, kalendarze, kroniki oraz nuty, które stają się podstawą do abstrakcyjnych interpretacji. Interesujący jest dla niego ich aspekt plastyczny oraz niezamierzona dekoracyjność. Uważa, że najciekawsze są stare druki, które chociaż nieaktualne to nasuwają pytania o to jak wyglądał świat kiedyś i jak się w nim żyło.
Istotną rolę w twórczości artysty pełni także muzyka, na co z pewnością miało wpływ ukończenie przez niego szkoły muzycznej oraz gra na fortepianie. W cyklach dzieł „Za Bachem”, „Za Chopinem”, „Za Mozartem” tło stanowi pięciolinia wypełniona nutami. Kaligraficzne kompozycje wzbogacone są plamami koloru. Prace te stworzone są głównie w technice litograficznej, która zapewnia malarski efekt i spontaniczność rysunku – zgodnie ze specyfiką zapisu nutowego, który również powstaje ręcznie.
Od polowy lat 90tych, twórczość Dominika wzbogaciła technika komputerowa.
Tomasz Dominik jest wszechstronnym artystą: oprócz malarstwa i grafiki zajmuje się także twórczością reklamową i publicystyczną oraz prowadzi działalność dydaktyczną. Jego indywidualne wystawy odbyły się m.in. w Klubie MPiK w Poznaniu, Galerii BWA w Lesznie, Galerii BWA w Skierniewicach, Galerii Forum, Galerii 102, Galerii Zapiecek, Galerii Schody, Domu Sztuki, Wolskiej Izbie Przemysłowej, Pałacu Kazimierzowskim oraz Kinoteatrze Tęcza w Warszawie. Brał on też udział w wielu wystawach zbiorowych.